Zakladatel Temu, který byl kdysi nejbohatším Číňanem, přišel o 14 miliard dolarů a svou pozici už nezaujímá.
Čínská společnost PDD Holdings, která je známá díky kontroverznímu ecommerce fenoménu Temu a online prodejci Pinduoduo, zažila tento týden své vlastní "černé pondělí". Hodnota akcií společnosti klesla o 28 procent.

Jedná se o největší denní pokles hodnoty akcií společnosti od jejího vstupu na americkou burzu NASDAQ pod názvem Pinduoduo v roce 2018. Tento propad smazal téměř 55 miliard dolarů z tržní kapitalizace PDD Holdingu.
Pád měl okamžitý vliv i na majetek zakladatele a bývalého předsedy PDD Holdingu Colina Huanga, který se na začátku měsíce stal nejbohatším člověkem v Číně. V pondělí však jeho jmění kleslo přibližně o 14 miliard dolarů, čímž tuto prestižní pozici ztratil.
Co stojí za tímto poklesem? Existují dva hlavní důvody. Prvním jsou finanční výsledky holdingu za druhé čtvrtletí. I když nebyly přímo špatné, růst prodejů byl výrazně pomalejší, než trh předpokládal.
Společnost PDD Holdings oznámila, že za čtvrtletí končící 30. června dosáhla upraveného zisku 23,24 jüanu na jednu americkou depozitní akcii, přičemž tržby činily 97,06 miliardy jüanů (přibližně 13,64 miliardy dolarů). I když zisk mírně překonal očekávání, tržby byly pod odhadem trhu, který očekával více než 100 miliard jüanů (přes 14 miliard dolarů).
Firma vysvětlila nižší než očekávané tržby rostoucí konkurencí, která začala napodobovat její obchodní model. Viceprezident pro finance PDD Jun Liu uvedl, že "růst tržeb bude čelit tlaku kvůli silnější konkurenci a vnějším výzvám" a upozornil na možný pokles ziskovosti s tím, že "ziskovost bude pravděpodobně ovlivněna, protože budeme pokračovat v intenzivních investicích."
Navzdory tomu, že upravený zisk společnosti meziročně vzrostl o 122 procent a tržby denominované v jüanech o 86 procent, výsledky naznačují zpomalení dynamiky. Oproti prvnímu čtvrtletí se růst tržeb zpomalil o téměř deset procent, zatímco v prvním čtvrtletí rostly tržby tempem až 131 procent.
Je tedy možné, že období mimořádného růstu pro společnost PDD Holdings končí? Akcie společnosti se loni těšily velkému úspěchu, poháněnému především prudkým růstem mezinárodního diskontního portálu Temu, který na chvíli ohrozil pozici Amazonu na trhu.
Temu, založený v roce 2022, se stal nejstahovanější aplikací ve Spojených státech, a společnost Pinduoduo rovněž dokázala způsobit nemalé potíže konkurentům, jako jsou Alibaba a JD.com.
Nicméně, budoucnost může být méně jistá. Spolušéf společnosti Lei Chen v tiskové zprávě doprovázející finanční výsledky uvedl, že "budeme intenzivně investovat do důvěryhodnosti a bezpečnosti platformy, podporovat kvalitní obchodníky a neúnavně pracovat na zlepšování ekosystému obchodníků... Jsme také připraveni na krátkodobé oběti a potenciální pokles ziskovosti."
Podle deníku Nikkei Asia může být výprodej akcií také ovlivněn pokračujícími protesty prodejců, na jejichž úspěchu platforma výrazně závisí. Tito obchodníci kritizují zejména dlouhodobý přístup provozovatele platforem, konkrétně si stěžují na nepřiměřeně vysoké pokuty za drobná porušení a na dlouhé zadržování jejich příjmů.
Problém však může mít i širší souvislosti. Při širším pohledu zjistíme, že PDD není jediným čínským internetovým tržištěm, které zaznamenalo výsledky pod očekáváním. Například tradiční čínský ecommerce gigant Alibaba vykázal v červnu pokles čistého příjmu téměř o 28,8 procenta.
To může být spojeno s celkovou hospodářskou situací v Číně, která momentálně prochází obdobím hospodářského poklesu, rychle rostoucí nezaměstnaností a klesajícími příjmy domácností.