Recenze na hru Age of Mythology: Retold - Návrat této legendární strategické hry zaujme i začátečníky.
Age of Mythology byl vždy tak trochu ve stínu a nikdy nedosáhl takové obliby jako klasiky typu Age of Empires, série Command & Conquer nebo Warcraft. Přesto jde o zajímavou fantasy strategii, která originálním způsobem oživuje staré legendy a mýty. V době, kdy se do módy vracejí remastery a remaky, není úplným překvapením, že i tato hra dostala svou aktualizovanou verzi. Jak se tedy povedla?
O čem hra je
Age of Mythology je klasická real-time strategie zasazená do světa starověkých mýtů a legend. Hlavním cílem hry je spravovat a vylepšovat svou základnu, budovat infrastrukturu, těžit klíčové suroviny a porážet nepřátelské síly. Hráči si mohou vybrat z několika různých civilizací, jako jsou Řekové, Seveřané, Egypťané a obyvatelé Atlantidy. V budoucích aktualizacích by se měly objevit i další národy, včetně Číňanů a zatím nespecifikované další civilizace.
Obsah a hratelnost
V Age of Mythology si můžete své strategické schopnosti otestovat ve třech různých kampaních pro jednoho hráče, které nabízejí celkem 50 misí. V průběhu těchto misí se ocitnete u pádu Tróje, zapojíte se do bitvy obrů v legendárním Midgardu, prozkoumáte mytologické řecké podsvětí, nebo projdete egyptskými pouštěmi se starověkými monumenty. Kampaně jsou rozsáhlé a dávají vám možnost ovládat všechny dostupné národy a frakce.
Mise v kampaních jsou různorodé a nabízejí pestrou škálu výzev. Někdy se soustředíte na budování městečka, najímání armád a ničení protivníka. Jindy máte k dispozici jen omezené množství jednotek a musíte se probojovat přes nebezpečnou mapu plnou nástrah. V některých misích se budete snažit dohonit povoz s částí těla boha, jindy zase osvobodíte své přátele z vězení. Střídají se mise, kde budujete základnu, s těmi, kde hrajete bez ní. Můžete ovládat různé národy jako Atlantiďany, Seveřany, nebo Egypťany. A aby to bylo ještě zajímavější, občas se vtělíte i do role samotného arcizlouna.
I když je příběh a jeho podání spíše jednoduché (alespoň co se hlavní kampaně týče), hra je natolik dynamická, že se při ní rozhodně nudit nebudete. Budete neustále pronásledovat zlovolného Kyklopa a jeho bandu, kteří se snaží ovládnout svět pomocí titánů uvězněných v podsvětí. Příběh obsahuje nějaké intriky a zvraty, ale v podstatě jde o další variaci na již mnohokrát viděný scénář. Se svými hrdiny cestujete sem a tam, vítězíte a vzápětí vás protivníci oklamou, a tak hon začíná znovu.
Kvalitativní vrchol Age of Mythology
Age of Mythology nás vrací ke kořenům éry, kdy real-time strategie dosahovaly svého kvalitativního a kreativního vrcholu. Hra obsahuje téměř všechny důležité funkce, které obohacují herní zážitek, a ty jsou navíc velmi dobře zpracované. Kromě klasických jednotek zde najdeme i mytické bojovníky a mocné hrdiny. Je snadné vytvořit obří armádu, ve které lučištníci a jezdci na koních bojují po boku obrů, fénixů nebo minotaurů, a to vše pod vedením hrdinů z řeckých, egyptských a severských bájí a pověstí.
Podobně jako v Age of Empires můžete svou kulturu dále rozvíjet a vylepšovat. Každý národ prochází až čtyřmi etapami vývoje, a při každém postupu na novou úroveň si vyberete boha, kterého chcete následovat. Tento výběr přináší řadu výhod a vylepšení a zároveň vám poskytne jednu superschopnost, kterou můžete použít proti nepřátelům nebo k podpoře svých jednotek. Tyto schopnosti zahrnují například hromadné léčení, zvýšení odolnosti v boji, ale také destruktivní efekty jako pády meteoritů, zemětřesení nebo údery blesku. Tyto "zbraně hromadného ničení" mohou často rozhodnout bitvu ve váš prospěch, ale pozor, stejným způsobem je může využít i nepřítel.
Co se týče zdrojů, které je potřeba sbírat, hra je poměrně minimalistická. Potřebujete dřevo, jídlo, zlato a body víry, za které nakupujete jednotky, stavíte budovy a pořizujete vylepšení. Každou stavbu a bojovníka lze několikrát vylepšit, takže budete mít vždy co na práci.
Hra také dobře zpracovává rozdíly mezi jednotlivými frakcemi. Každý národ má své specifické a unikátní jednotky, ale i odlišné způsoby stavby budov, získávání surovin a božstva, která mohou uctívat, stejně jako hrdiny, kteří jim pomohou v boji. To zvyšuje pestrost hry a nabízí široké spektrum herních možností. U každého národa je třeba přizpůsobit strategii jeho specifickým silným a slabým stránkám.
Kromě kampaní hra nabízí možnost prožít legendární historické bitvy. Oblíbený herní mód Skirmish umožňuje detailní nastavení mapy, prostředí, protivníků a frakcí. Nechybí ani multiplayer. Tvůrci navíc přidali intuitivní editor map a možnost stáhnout si řadu různých modů. Díky tomu je ve hře obrovské množství obsahu, který hráče zabaví na desítky a desítky hodin.
Chyby a nedostatky
Ani Age of Mythology se nevyhne chybám. Jednou z nich je problém s nahráváním poslední uložené pozice. Když v menu stisknete tlačítko "continue", hra někdy nenahraje nejnovější pozici, ale naopak starší, což může být dost frustrující. U všech uložených pozic se také čas od času zobrazuje stejný čas uložení, a důvod této chyby se mi nepodařilo zjistit.
Dalším nedostatkem je způsob ovládání velkých armád. Když označíte opravdu velkou armádu, není možné snadno vybrat jednoho konkrétního hrdinu. Místo toho ho musíte najít přímo na herní mapě mezi ostatními jednotkami, protože není možné kliknout na jeho ikonu mezi ostatními označenými vojáky, což může být velmi nepohodlné.
Umělá inteligence jednotek i protivníků také není zdaleka ideální. Často se stává, že musíte své jednotky neustále kontrolovat a vést je, protože pěchota na blízko má tendenci bezhlavě utíkat vpřed a útočit na každého nepřítele, kterého spatří. Naproti tomu střelecké jednotky jsou mnohem pomalejší v postupu; pokud nemají žádné nepřátele v dostřelu, zastaví se a jen nečinně postávají. Pokud tak na chvíli přestanete dávat pozor, může se stát, že vaše pěchota je masakrována obřími škorpiony, zatímco lučištníci nečinně sledují dění z bezpečné vzdálenosti.
Přesouvání jednotek pomocí lodí či létajících korábů je také poněkud komické. Výsadková loď je například velká jako obyčejná dvojmístná pramice, ale není problém do ní nacpat desítky vojáků s koňmi, několik katapultů a obléhacích věží. Proporce zde tedy značně pokulhávají.
Grafické zpracování je kapitolou samo o sobě. Oproti původní hře se sice dočkalo výrazného vylepšení, ale v dnešní době už příliš neobstojí. Prostředí je sice stále poměrně pohledné a jednotky vypadají dobře, pokud si co nejvíce oddálíte pohled. Když ale přiblížíte záběr, zjistíte, že modely postav jsou poměrně jednoduché a animace jsou dost neohrabané. Tento nedostatek je nejvíce patrný v cutscénách, které působí až směšně.
Zhodnocení
Age of Mythology: Retold nemá ambice přinést do žánru real-time strategií nové mechanismy nebo inovativní herní prvky. Jak název napovídá, jedná se spíše o aktualizované převyprávění léty prověřené klasiky. A v tomto ohledu remake jednoznačně exceluje. I po více než 20 letech zůstává Age of Mythology zábavným a propracovaným titulem, který dovedl hratelnost téměř k dokonalosti. Kromě velkého množství obsahu je také třeba zmínit, že hra je dostupná s českou lokalizací. Za cenu kolem 750 Kč tak získáte solidní hodnotu za své peníze.