Realistické video z několika slov. Jak model Sora od OpenAI změní reklamní byznys?

24.02.2024

Svět s úžasem sleduje, jak se slovní prompt mění ve fotorealistické video. Společnost OpenAI představila nový AI model Sora, který posouvá hranice možného. Co to znamená pro marketingové prostředí? A mělo by se bát, nebo slavit?

Na stránkách Financial Times se minulou neděli objevil článek pod názvem "Jak AI přetváří svět reklamy". Téma, které se zdálo být nadčasové, bylo zastíněno již několik dní po jeho publikaci. Pouhé čtyři dny po vydání tohoto článku technologický gigant OpenAI ohromil odbornou veřejnost uvedením nového AI modelu jménem Sora, který má schopnost na základě textového zadání vygenerovat až minutové video. Co vzbuzuje největší pozornost, je úroveň detailů a realističnost videí, které Sora dokáže produkovat, přestože její tvůrci upozorňují na určité nedostatky, jako jsou obtíže s přesnou simulací fyzikálních zákonů v komplexních scénářích či s pochopením specifických souvislostí mezi příčinou a následkem.

Pokud se ukáže, že Sora pracuje tak efektivně, jak se očekává – a vzhledem k důvěryhodnosti, kterou OpenAI získala díky svému úspěšnému projektu ChatGPT, je to velmi pravděpodobné –, představovalo by to radikální proměnu v oblasti marketingu, daleko přesahující představy autorů původního článku v Financial Times. "Představte si možnost tvorby vašich příběhů, bez ohledu na jejich komplexnost, a to s vědomím, že budou realizovány s nevídanou přesností a kreativitou. Sora nepředstavuje pouze evoluci, ale revoluci v procesu plánování a realizace digitálních marketingových strategií. Znamená to vstup do nové éry fascinujícího vyprávění," tvrdí Chris Byrne, zakladatel agentury Winston, specializující se na AI řízený marketing.


Aktuálně probíhá důkladné testování modelu Sora skupinou "red teamers" – etickými hackery simujícími útoky – a vybranými kreativci, přičemž zatím není jasné, kdy bude model zpřístupněn veřejnosti ani za jakých okolností. Přestože je jeho veřejné uvedení stále ve hvězdách, potenciální dopady na digitální marketing jsou značné: od snížení nákladů na produkci videí, což by přineslo výhody zejména menším značkám, přes možnost přesměrování finančních prostředků na strategický rozvoj, tvorbu personalizovaných a cílených videoreklam, zvýšení flexibility při úpravě kampaní, až po škálovatelnost díky automatizaci.

Existují však i rizika. Z hlediska ochrany značky může být složitější zajistit, aby generovaná videa odpovídala pravdivě a nesla charakteristické znaky značky. Další obavy vyvstávají v souvislosti s deepfaky, podvody a šířením dezinformací, které by mohly být díky této technologii snadněji produkované. Zde hraje roli také legislativa a značení obsahu vytvořeného pomocí AI.

Zmíněný průlomový model Sora vyvolává také diskuse o potenciálních problémech pro reklamní agentury. Podle článku v Financial Times jeden CMO z Velké Británie již nyní při zavádění nové veganské značky odmítl zaplatit desítky tisíc liber agenturnímu týmu za vytvoření nového jména a loga a raději využil AI chatbota, který mu poskytl šest návrhů, z nichž si jeden vybral. Nyní by mohl tento přístup uplatnit i při tvorbě reklamních spotů.

Chris Byrne apeluje na marketéry, vypravěče, filmaře a agentury, aby přijali Soru jako změnu pravidel hry. "Přijměte ji nebo zůstanete v pozadí. Dopad na vaši práci bude neodvratný. Toto není budoucnost, je to současnost. Adaptujte se nebo čelte zastarání," zdůrazňuje s výzvou k přizpůsobení se nové realitě.